XBall

Amerikalı oduncuların kesecekleri ağaçları işaretlemek için kullandıkları boya topu atan işaretleyiciler günümüz paintball ekipmanlarına ilham kaynağı olmuştur. İlk paintball oyunu 1981 yılında oynanmış ve ilk paintball sahası yine bu ekipte yer alan Bob Gurnsey tarafından 1982 yılında açılmıştır. Başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede yaygın olarak oynanan paintball sporunun artık dünya çapında profesyonel düzenlenen yarışmaları var.

Oyun Sahası

 

Hemen hemen futbol halı sahalarının büyüklüğünde bir sahada oynanıyor xball. Takımlar 5’er kişiden oluşuyor, her takım karşılıklı olarak kendi kalelerinden başlıyor. Amaç karşı takımın kalesindeki düğmeye basmak. Tabi bunu yapmak için karşı takımın tüm oyuncularını vurmak gerekiyor (genelde).

 

Maçlar 1-2 dakikayı geçmiyor. Bir oyun  4-10 maçtan oluşuyor. Her turnuvada en az 4 oyun oynamak gerektiğini düşünecek olursak aralıklı olarak yapılacak 30-40 maç fiziksel dayanıklılığı da ön plana çıkarıyor.

Türkiye'de Paintball

 

Türkiye’de profesyonel paintball sporu henüz çok yeni. Lisans sahibi 15-20 civarı takım olmasına rağmen aktif olarak oynayan 7-8 takım var. Paintball düzenli olarak antrenman gerektiren bir spor fakat haftada birkaç saat ayırarak iyi bir oyuncu olmak mümkün.  Saha içinde adrenalini ve dinamizmi en yüksek seviyede tutan bir takım sporu.

 

Joker İstanbul

 

 

Takımımız 2006 yılında hobi amaçlı kaptan Agah ve arkadaşları tarafından kuruldu. O tarihten beri birinci amacı disiplinli ve eğlenmesini bilen bir takım olmaya çalışan Joker oyuncuları, pek çok yurtdışı turnuva katılımıyla beraber ülkemizi milli takım düzeyinde de temsil etmiştir.